V sobotu 1.8.2020 se sešli saunéři v areálu Hostivařské přehrady na akci s názvem Saunování na Hostíku. Cílem setkání saunérů nebyla jen komunitní akce, ale také osvěta zdravého letního saunování, oživení části naturistické pláže, představení různých forem netradičního saunování. Krásné, přírodní prostředí areálu vhodně doplnilo snahu o návrat přírody do saun, používání bylin a přírodnin. To je trend, který dlouhodobě propaguje pořadatel setkání a akce Česká asociace saunérů.

Součástí setkání byl i první ročník malé soutěže přírodních individuálních banya procedur s metličkováním a použití přírodnin BANYA´S TENT CUP. Zde se nejlépe umístil Michal Přeučil (SaunaSpot), následovaný Róbertem Židkem (Aquapalace Praha) a Jaroslavem Penkem. Sedmero soutěžících předvedlo opravdu krásné procedury a hodnocení pětičlenné poroty nebylo jednoduché.

Akce s názvem Saunování na Hostíku nabízela skvělý nejen saunový program pod širým nebem na travnaté louce přímo u písečné pláže, inspirovaný hlavně běloruskými či lotyšskými metličkovými procedurami. Nejdříve bylo potřeba postavit a zprovoznit sauny a připravit metličky, bylinky, peelingy, medy…ale také zázemí pro odpočinek nebo pro porotce. Během krásného letního dne pak proběhlo 7 soutěžních saunových ceremoniálů ve speciálním saunovém stanu a řada saunových ceremoniálů pro veřejnost v krásných mobilních saunách, doplněné o peelingové procedury. Saunový program doladilo několik skvělých čajových rituálů s odborníkem na čajové obřady Karlem Veverkou (Cesta mnicha) a s degustacemi a povídáním o čaji a čajových zvycích v zajímavých čajových destinacích, také několik ukázek vykuřovacích ceremoniálů s Kateřinou Polívkovou (Dobré vůně), očistných kouřových rituálů, při kterých se pálí byliny a vonné přírodní materiály pro očistu těla, duše i mysli a navození hluboké relaxace nebo také ukázky muzikoterapie s Kačkou Šmídovou a Ivou Neubauerovou – použití různých nástrojů které se uplatňují při relaxačních saunových a wellness rituálech. Večerní oheň byl pak krásnou tečkou za skvělým dnem.

Po vzoru severských zemí i u nás roste poptávka po metličkových a tradičních severských procedurách, při níž jsou používané přírodniny, větvičky stromů, bylinky atd. Poprvé jsme se setkali s těmito originálními procedurami na SaunaFestu 2013, kdy k nám přijela skupina saunérů – bánčiků z Lotyšska. Také někteří saunéři si pořizují saunové stany, v kterých provádí procedury. Stan je rychle postavený a umožňuje téměř na jakémkoliv místě udělat dobrou saunu. A právě spojení přírodních, metličkových procedur a saunového stanu dalo základ této nové soutěži. „Pro mě osobně byla inspirace také soutěž v Bělorusku, které jsem letos navštívil. Myslím si, že trend kvalitních individusálních procedur bude pokračovat a jako každá soutěžní událost i tato bude posouvat umění saunových mistrů dále. Jsem rád, že se první ročník soutěže podařil a již nyní přemýšlím o pokračování a rozšíření této soutěže a setkání.“ říká Pavel Hofrichter, předseda ČAS a organizátor Saunování na Hostíku.

Česká asociace saunérů také propojuje svět profesionálních saunérů s veřejností, učíme návštěvníky lépe pochopit přínosy saunování i objevit náročnost a současně krásu práce saunérů. V našich projektech také spojujeme svět moderní relaxace se světem přírodních myšlenek a tradic. Setkání na Hostíku bylo jedním z takových míst, kde vznikla oáza pohody ale také prostor na výměnu zkušeností, propojování a sdílení.

O Saunování na Hostíku byl zájem ze strany náhodných návštvěníků, ale přímo na setkání dorazili zájemci i z řady míst v ČR. Již nyní se organizátoři zamýšlí nad dalšími aktivitami v krásné lokalitě Hostivařské přehrady. 

Kompletní galerie z akce ZDE.