background

Areál

Hostivařská přehrada

je položena v nádherné a klidné lokalitě uprostřed Hostivařského lesoparku. Pouze pár minut cesty z centra Prahy naleznete přírodní koupaliště s největší vodní plochou v Praze, kolem níž se rozprostírá jedna z nejkrásnějších přírodních částí v hlavním městě.

Hlavní a nudistická pláž

Areál  je vhodný pro širokou veřejnost, rodiny s dětmi, sportovce i všechny milovníky nudismu.

Novinky

I pro letošní sezónu připravujeme hlídání dětí každou sobotu a neděli. V nabídce naší sportovní půjčovny jsou další paddle boardy, 4 nová šlapadla se skluzavkou, slack lajny, fit zóna a lehátka. Věříme, že bude moci nabídnout bohatý sportovní a kulturní program jako v předchozích sezónách. V nově rekonstruovaných stáncích „No stress“ a „Burger bar“ jsme rošířili nabídku o masové špízy, trhané maso z domácí udírny, párek v lokši a  další dobroty.

Hlavní pláž

Hlavní pláž je tvořená především travnatými plochami a dlouhou písčitou pláží s pozvolným vstupem do vody, který je vhodný i pro malé děti. V levé části pláže je k dispozici dlouhé molo na ležení přímo u vody. V areálu tak najdete dostatek místa pro odpočinek a opalování.

Důležitou součástí areálu jsou také převlékárny a sprchy s pitnou vodou, které jsou rovnoměrně rozmístěné po celé pláži. Další nezbytnou součástí areálu je několik stánků s občerstvením a sportoviště.

Na hlavní pláži najdete především:

 • PŘIPRAVUJEME opět hlídání dětí každou sobotu a neděli
 • obří skluzavka se dvěma dráhami a elektronickou časomírou
  pro všechny návštěvníky zdarma v ceně vstupenky
 • nová mega trampolína pro malé i velké
 • surf prkno eFoil
 • FIT zóna pro všechny sportovce
 • WI-FI hotspot
 • kulturní a sportovní program po celou sezonu
 • zcela nový koktejlový bar na pláži
 • centrální restauraci se zastřešenou terasou – čerstvá pizza každý den
 • držáky na kola a bezpečnostní schránky na cennosti
 • vlek na WAKEBOARDING, 2x beachvolejbalové hřiště
 • půjčovnu lodiček, šlapadel, kajaků a paddleboardů
 • půjčovna lehátek
 • dětské hřiště
 • stánky s čertvými hamburgery, gyrosem, míchanými koktejly a zmrzlinou
 • sport bar, kavárnu s čerstvou kávou a další gastro provozy

Nudistická pláž

Jednu z nejstarších a nejkrásnějších nudistických pláží v České republice objevíte na konci Hostivařské přehrady, v nejklidnější části celého areálu.

 

Pláž pro milovníky opalování bez plavek je zcela separovaná od hlavní pláže přilehlým lesem a zároveň je spojená s hlavní bránou silnicí. Vzdálenost obou pláží je cca 800 m, a tudíž je celý areál přístupný jak vchodem z Petrovic, tak hlavním vchodem z Hostivaře.

Součástí nudistické pláže jsou i dvě občerstvení, kde na Vás čeká domácí kuchyně, hotová jídla, domácí langoše, masové klobásy, steaky,  smažený sýr,  domácí limonády a mnoho dalších pochutin. V prostorách restaurace není nutné být oblečen.

Na Nudapláži se konají letní parkety s DJs nebo s kapelou a to pravidelně každou sobotu a příležitostně i v pátek.

Na nudistické pláži je k dispozici:

 • proběhla rekonstrukce oblíbené restaurace a rekonstrukce pisoárů a umýváren
 • udržované travnaté plochy pro odpočinek
 • sprchy s pitnou vodou
 • stánky s občerstvením
 • kurt na volejbal a badminton
 • ping-pongový stůl
 • půjčovna lehátek
 • půjčovna vybavení
 • možnost zapůjčení karet a stolních her

„Provozní desatero“

 1. Vstup do areálu je povolen pouze s platnou vstupenkou.
 2. Vstup do areálu je dovolen pouze osobám starším 15-ti let, osobám mladším pak v doprovodu osoby starší 18-ti let. Osobám podnapilým je vstup zakázán!
 3. Za volně odložené věci a předměty nenese správce areálu odpovědnost.
 4. Koupání v areálu je na vlastní nebezpečí a je možné pouze na místech k tomu určených.
 5. Návštěvníci, kteří neumějí plavat nebo plavou nedokonale, by se měli v zájmu vlastní bezpečnosti zdržovat jen v prostorách pro neplavce, tedy na mělčině.
 6. Při potřebě poskytnutí jakékoliv první pomoci ihned vyhledejte plavčíka nebo správce areálu.
 7. V zájmu vlastní bezpečnosti musí každý návštěvník uposlechnout pokynů plavčíka.
 8. Pohyb osob po a v areálu je možný pouze v provozní době.
 9. Ke sportování je nutno používat vyhrazených míst.
 10. V areálu je zakázáno zejména:
  • brát sebou předměty, které mohou způsobit zranění – skleněné a ostré předměty, nože atd.,
  • jezdit v areálu na kole, kolečkových bruslích, a skateboardu aj. dopravními prostředky
  • vodit sebou na koupaliště psy nebo jiná zvířata,
  • skákat do vody z odpočinkového mola a nevyhrazených prostor, vzájemně se srážet do vody, potápět ostatní návštěvníky,
  • vjíždět do areálu auty a motocykly bez povolení správce,
  • ohrožovat ostatní osoby fyzicky nebo je jinak obtěžovat např. hlukem,
  • v šatnách a kabinkách kouřit a manipulovat s otevřeným ohněm,
  • rozdělávat oheň,
  • vylepovat, znečišťovat či popisovat prostory areálu,
  • prát nebo čištit prádlo, stříhat si vlasy a provádět holení,
  • provozovat v areálu rybolov,
  • pohybovat se po nudistické pláži v plavkách, případně v jiném oděvu,
  • na nudistické pláži fotografování a filmovat.
  • vnášet a konzumovat potraviny a nápoje zakoupené mimo areál, s vyjímkou speciálních diet a dětské výživy.

Návštěvní a provozní řád

Historie

Dnes už si ani neumíme představit, že by tato místa vypadala jinak, a přesto žijí mezi námi pamětníci, kteří pamatují romantické údolí mezi Hostivaří a Petrovicemi, kudy protékal Botič, kam se chodili lidé koupat “mezi vrbičky”, a proto došlo k několika pokusům vytvořit na tomto místě koupaliště. Prvně vzniklo v letech 1924 – 1925 zahrazením tzv. páté tuně. Stavěli ho fotbalisté z SK Hostivař a vydrželo asi rok, než jej smetla povodeň.

Druhé koupaliště nechala v roce 1927 udělat obec. Mělo vybetonované dno a údajně přišlo na vysokou finanční částku, přestože bylo dost mělké. Stálo pod nynější přehradní hrází. Ale jak napsala Mladá fronta, možná trochu zaujatě, dne 25.6.1950: “Ovšem tenkrát se to dělalo proto, aby na tom stavitel a dodavatelé vydělali, a tak se udělal bazén na odvrácené straně, pod severní strání, kam nešlo slunce, a bylo provedeno tak neodborně, že se koupaliště zanášelo bahnem, takže asi po roce muselo být vyřazeno z provozu.” Přesto je toto koupaliště uvedeno na mapě Prahy ještě v roce 1948.

V červnu 1940 vyšel článek v novinách hostivařského Sokola – Oznamovatel – o projektovaném koupališti za Mouchovým mlýnem (stával asi uprostřed dnešní přehrady mezi hrází a Petrovicemi a byla v něm i výletní restaurace), v místech, kde bývalo tábořiště dětí z Vršovic. Snahu o postavení koupaliště mělo Národní souručenství s hostivařskými sokoly. Bohužel zůstalo jen přání.

Nejdelšího trvání se dočkalo koupaliště vystavěné v letech 1948 – 1950. Myšlenka na vybudování koupaliště vznikla opět v hostivařském Sokole a hlavním organizátorem se stal br. Miroslav Špánek, člen rohovnického oddílu TJ Marius. Nakreslil plány a sám na stavbě odpracoval 1634 brigádnických hodin. Nejprve byl odkoupen pozemek v místě, kde je polokruhovitá vysoká stráň obrácená k jihu (dnes je to místo proti druhé pláži). Botič, který se zde klikatil, brigádníci odvedli novým korytem a ve starém vykopali dva bazény a jedno brodiště. Práce trvala dva roky na 130 členu Sokola a dalších brigádníku odpracovalo asi 10 tisíc hodin. Pomáhaly i brigády z podniku Obus, TOS a z Filmových ateliéru. Stěny bazénu tvořily betonové desky, na dně byl říční písek. Stavbu šaten (12 x 4 m) provedl tesař Karel Párys s M. Špánkem za dva dny. Koleje s vozíkem na převážení materiálu zapůjčila továrna V. Červený (jedna z prvních v Hostivaři – založená v roce 1884).

A jak vypadaly hotové bazény? Botič, který mohl být veden buď novým, nebo starým korytem, ústil v původním korytu u hráze, kde byl filtr a odkud voda přitékala do dětského brodiště o rozměru 60 x 6 m s průměrnou hloubkou 40 cm. Odtud znovu přes filtr se vedla voda do bazénu pro neplavce o rozměru 15 x 10 m s průměrnou hloubkou 80 cm a dále pokračovala do velkého bazénu 50 x 23 m s průměrnou hloubkou 170 cm. Odtud byl odtok ke stavidlu a zpět do Botiče. Voda se vyměňovala vlastním spádem, který byl regulován stavidlem.

Napouštění trvalo asi čtyři dny, neboť v roce 1950 měl Botič málo vody. 9. července byl slavnostně zahájen provoz a od té doby bylo koupaliště s travnatou pláží velmi oblíbené a hojně navštěvované. Existovalo asi deset let – do doby, kdy se začala připravovat stavba Hostivařské přehrady. Dnes leží na jejím dně.

Po velké povodni, dne 8. července 1958, kdy stoletá voda způsobila v Hostivaři mimořádné škody (mimo jiné zničila klubovnu hostivařských rybářů, kterou si v roce 1951 sami postavili), došlo z důvodu ochrany před záplavami k rozhodnutí postavit přehradu s regulací vody. V letech 1961 – 1963 probíhala výstavba (tím zanikl Mouchův mlýn, který zmizel pod hladinou). Vyrostla 13 m vysoká a 112 m dlouhá sypaná hráz. Přehrada, o rozloze 43,8 ha, byla napuštěna v roce 1964, má hloubku 12 m a muže zadržet 2,1 milionu krychlových metru vody. Kromě ochranného významu je určena k rekreaci. Proto bylo na úbočích Varty vysazeno 240 ha lesa, který doplnil 70 ha starého zalesnění, a náhorní část vrchu byla parkově upravena. Vyrostly tu vyhlídkové cesty, z nichž jedna vede podél přehrady v délce 3 km. Pro zajištění přístupu rekreantů byla zprovozněna autobusová linka Náměstí Míru – Hostivařská přehrada. Linka, zvaná rekreační, měla číslo 226.

Na přehradě býval i “lodní” provoz. Šlo o motorový katamarán Želva II, ale jeho provoz po několika letech zanikl.

Dnes je zde kromě rekreantu i ráj rybářů. Nádrž je bohatá na počet druhu ryb a některé dorůstají značných rozměru. K největším úlovkům patří až 15 kg kapr nebo bílý amur nebo až 50 kg sumci. O velikosti ryb podala nešťastný důkaz povodeň v srpnu 2002, kdy lidé v hostivařských zahradách, po opadnutí vody, objevili až 30 kg vážící tolstolobiky.

X