Praha má několik přírodních parků, ale jen v jednom je největší pražská nádrž. Je jím park Hostivař – Záběhlice s Hostivařskou přehradou.

Hostivařská přehrada je přehradní nádrž na potoce Botiči. Vznikla po velké povodni z 8. července 1958, kdy bylo rozhodnuto vybudovat přehradu. Její výstavba probíhala v letech 1961–1963, napuštěna byla v roce 1964. A  její vodní plocha zasahuje do městských částí Praha 11, 15 a Praha-Petrovice. Má rozlohu 42 ha a objem 1 845 000 m³ a leží  v nadmořské výšce 248 m. Přehrada je dlouhá 2,5 km a široká až 400 m, její maximální hloubka dosahuje 12 m. Jde o největší vodní plochu v Praze.

Osou přírodního parku je tok Botiče mezi Hostivařskou přehradou a Hamerským rybníkem v Záběhlicích. Východní část tvoří Hostivařský lesopark s přehradou, západní část zahrnuje koridor Botiče z Hostivaře do Záběhlic s areálem Toulcova dvora starými sady a dvěma zámeckými parky. Území je ze všech stran sevřeno výstavbou. Přírodní park navazuje na přírodní park Botič – Milíčov.

Výlet začal v Petrovicích na autobusové zastávce a naplánovali jsme si obejít celou přehradu po obvodu. Postupně jsme po červené turistické značce pokračovali a cyklisté i jezdci na kolečkových bruslích s námi dělili o asfaltovou cestu.

Minuli jsme nové koupací molo na petrovické straně přehrady s informačním panelem o historii přehrady i z výstavby tohoto mola. Přímo naproti tomuto místu se na druhém břehu nalézá nudistická pláž s občerstvením a zázemím.

Došli jsme až k hrázi přehrady odkud je nádherný výhled na celou vodní plochu i na zeleň kolem přehrady. Při výstavbě bylo pro rekreační účely na sousedním úbočí vysazeno 240 ha lesa a náhorní část byla upravena jako park.

Turistická trasa dále pokračuje meandrem Botiče, což je nádherná přírodní památka v Praze, až do Hostivaře. My jsme však odbočili a přes hráz došli až na koupaliště Hostivař. Jsou zde upravené pláže i lanové centrum.